Pārlekt uz galveno saturu

LLU inženieri Metāla svētkos: no robotiem, kas pieņem lēmumus, līdz dizaina priekšmetiem

Attēla autors: No LLU arhīva

9. septembrī Jelgavā, Pasta salā notika ikgadējie Metāla svētki. Tehniskā fakultāte demonstrēja, kā metāls „strādā” dažādos mehānismos un konstrukcijās un kāds ieguvums no tā var būt ikvienam cilvēkam. Apmeklētāji "satika" robotu, manipulatoru, pneimobiļus un pat dizainisku motora pārsegu!

„Metāla svētkos rādīsim inženierzinātņu studentu un zinātnieku radītās konstrukcijas, tehnoloģijas un automobiļus, kas tapuši Tehniskajā fakultātē. Jaunākais mūsu tehnisko prātu veikums ir mobilais lauka robots, kurš pats „pieņem lēmumus” un nākotnē būs paredzēts dažādu funkciju veikšanai lauku darbos. Tā izveidē apvienotas zināšanas par mehāniku, elektroniku, programmēšanu, sensoriem un vidi. Perspektīvā būs pieejama reāllaika telemetrija, lai varētu novērtēt ne tikai robota katra brauciena kopējo laiku, bet arī ātruma grafiku, sensoru nolasījumus un patērēto enerģiju. Ar „metāla” slimību slimo visi mūsu inženieri un ne tikai, jo, pateicoties fakultātes dizaina speciālistiem mēs, inženieri, esam sapratuši, ka jebkura radītā metāla konstrukcija var būt ne tikai funkcionāli izmantojami, bet arī skaists interjera priekšmets. Tādēļ Metāla svētkos ne tikai rādīsim inženieru radītās tehnoloģijas un konstrukcijas, bet arī apgleznosim automobiļa motora pārsegu,” pirms svētkiem stāstīja Tehniskās fakultātes dekāns Ilmārs Dukulis.

Metāla svētkos ikvienam interesentam bija iespēja pārbaudīt robota darbību, vadot to ar pulti. Līdzīgi darboties varēja arī ar pneimatisko manipulatoru, kuru praksē izmanto dažādās tehnoloģiskajās līnijās sagatavju, taras, gatavās produkcijas un citu objektu pārvietošanai. Pneimatiskā manipulatora operatora iemaņas bija iespēja pārbaudīt gan bērniem, gan pieaugušajiem. Turklāt nopietnāku zināšanu kārotājiem tika stāstīts, kā šāda konstrukcija radīta un kādi ir tās darbības principi.

Metāla svētkos LLU inženieri arī atrādīja savu lielāko lepnumu – divus pašu konstruētos pneimobiļus, kurus uz priekšu virza saspiests gaiss. Šī gada maijā tie piedalījās starptautiskās sacensībās Ungārijā un ieguva atzīstamus rezultātus. Lai labāk izprastu automobiļu darbināšanas principus, Metāla svētkos tika demonstrēta papildus iekārta, kuras izgatavošanā izmantotas iepriekšējā gada sacīkšu pneimobiļa komponentes.

LLU – inženieri ar pievienoto vērtību!

www.tf.llu.lv.

Pievienots 28/09/2017